top of page
 • Фото автораКалмикова Ніна

Оксидативний стрес та способи нейтралізації його наслідків


Оксидативним стресом називається порушення балансу між стресорами та антиоксидантами на користь стресорних факторів, в наслідок чого в организмі утворюються вільні радикали. Оксидативний стрес сприяє розвитку багаточисленних порушень в работі организму, сред яких: хвороба Альцгеймера, деменція, аутоиммунні захворювання, злоякісні пухлини, серцево-судинні захворювання. Надлишок вільних радикалів спроможний пошкоджувати тканини організму й пришвидшувати процес старіння. Сприяти такому процесу можуть:

 • зовнішні фактори - забруднення повітря, ультрафіолетове випромінювання, вживання алкоголю та нікотину, лікарські препарати, токсичні речовини у навколишньому середовищі і т.д.

 • стан організму при хронічних захворюваннях, стреси, фізичне виснаження, запальні процеси і т.д.

Вільні або кислотні радикали, що не перевищують норму, приймають участь в обміні колагену, у синтезі біологічно активних речовин та формуванні неспецифічного імунітету. Надлишок вільних радикалів здатен призвести до руйнування білків та нуклеїнових кислот, які необхідні клітинним структурам.


Стан сучасного навколишнього середовища

Одним з факторів, що сприяє порушенню балансу між стресорами та антиоксидантами, є також стан сучасного навколишнього середовища. Протягом мільйонів років відбувалося ефективне функціонування та відтворення, коли живі організми самостійно адаптувалися до природних змін навколишнього середовища. З появою людини, яка здатна перетворювати природні умови, в зовнішнє середовищі стали надходити промислові, сільськогосподарські та побутові відходи. Адаптація до таких змін фізичних та хімічних параметрів не була вироблена процесом еволюції і вони почали представляти реальну загрозу здоров'ю людини.


Ксенобіотики їхня роль в розвитку патологічних змін в організмі людини

Серед антропогенних факторів сьогодні особливо виділяють групу репродуктивних токсикантів та гормоноподібних ксенобіотиків. Найбільш відомі з них ДДТ і його метаболіти, пестициди: гептахлор, тамоксифен, гексахлоран, метоксихлор, дифенілефіри і т.д. Негативний вплив продуктів техногенного середовища на людський організм відбувається практично скрізь. Ми стикаємося з чужорідними для організму речовинами на вулиці, в побуті та на роботі. Особливо небезпечні продукти харчування, забруднені гормонами та трансжирами. Проведені в США досліди показали, що залишки хлорованих пестицидів містяться в сосисках, сирі, морозиві, маслі, напівкопчених колбасах та ще ряді продуктів, які люблять люди і, особливо, діти. Потрапляючи в організм, ксенобіотики пошкоджують клітини та викликають мутації, запускають злоякісні процеси та призводять до спадкових захворювань. Частіше за все жертвами шкідливих речовин стають діти. Дитина відчуває постійну втому, порушується робота центральної нервової системи і шлунково-кишкового тракту, знижується цікавість до навколишніх процесів. Збільшується кількість застудних та вірусних захворювань.


Способи інактивації, зниження впливу ксенобіотиків на здоров'я людини

Протягом останніх 10-20 років вчені відмічають збільшення токсичного навантаження на організм людини. В той же час захисний механізм детоксикації залишився – правильне харчування. Щоб захист був ефективним, у харчування людини необхідно включати амінокислоти, вітаміни, мінерали, мікроелементи, деякі жири, вуглеводи та деякі групи антиоксидантів. Для того щоб названі компоненти їжі правильно засвоювалися та використовувалися організмом за призначенням необхідна "біохімічна лабораторія" організму – здорова печінка. Вона проводить через себе, знешкоджує та виводить разом із жовччу токсини, які надходять в організм з ліками та їжею.Антиоксиданти, їх джерела, дія та користь

Основним джерелом антиоксидантів є здорова натуральна їжа, в якій містяться необхідні організму людини речовини.

 • Білки та амінокислоти займаються відновленням клітин печінки та імунної системи. Вони зв'язують токсиканти та допомагають транспортним білкам виводити продукти розпаду ксенобіотиків. Основними джерелами амінокислота необхідних організму білків є шпинат, тріска, яйця, моцарела, горох, пісна свинина, насіння гарбуза, капуста, неживий сир, сардини, кедрові та грецькі горіхи, буряк, петрушка.

 • Вітаміни та оксиданти захищають імунні клітини від ушкоджень, прискорюють окиснення та розпад багатьох ксенобіотиків. Їх джерелами є цитрусові, кучерява капуста, зелений чай, кісточки та шкірка винограду, морська капуста, шипшина, ожина, хурма, стебла цикорію, часник, чорна смородина, баклажани, червоні та помаранчеві овочі, грецькі горіхи, паростки пшениці, пшеничні висівки, листя кропиви.

 • Мінерали, особливо магній, селен та цинк, здатні створити надійну підтримку для імунної системи. Для цього необхідно вживати морепродукти, яйця, бобові, печінку, злаки, пісне м'ясо та нирки.

 • Правильні жири зменшують клітинні мембрани і перешкоджають проникненню ксенобіотиків. Їх джерелом є жирна риба, грецькі горіхи, яйця та насіння льону.

 • Вуглеводи блокують ксенобіотики, тому необхідно вживати харчові волокна, такі як пшеничні та вівсяні висівки, фруктові та овочеві пюре, морську капусту, пюре з бобових.

 • Фітонциди містяться в цитрусових, кизилі, імбирі, куркумі, цибулі, часнику, моркві, томатах, червоному перці, деяких сортах яблук. Речовина має антивірусну, протигрибкову та протимікробну дію, також підвищує захисні сили організму.


Як дати організму необхідний захист

Щоб захистити організм від негативного впливу ксенобіотиків, необхідно регулярно вживати всі вище перераховані компоненти. Для цього треба уважно слідкувати за харчовим раціоном та вживати більше продуктів, які містять ці корисні речовини. Одне як зробити це в домашніх умовах досить складно. Більш раціонально використовувати результати наукових розробок. На сьогодні досліди в області нутриціології дозволили створити цілий комплекс коктейлів. Їх регулярне вживання забезпечує антиоксидантний захист організму на цілий день, а також:

 • Сприяє сповільненню процесів старіння на клітинному рівні

 • Бере участь в профілактиці пухлинних процесів

 • Нормалізує рівень холестерину в крові

 • Покращує пам'ять

 • Надає протизапальну та антибактеріальну дію

Збалансований склад смачних та корисних напоїв містить компоненти, дії яких направлені на боротьбу з вільними радикалами та допомагає підвищити рівень енергії. Антиоксидантні коктейлі входять в курс процедур у центрі Amospring, також є можливість підібрати коктейлі індивідуально та придбати їх для самостійного вживання. Рекомендовано звернутися до консультанта для розробки коктейльної карти для вас та членів сім'ї.

Останні пости

Дивитися всі

Yorumlar


bottom of page