top of page
 • Фото автораКалмикова Ніна

Цінність і користь сну

Сон дуже важливий для нашого здоров’я. Не дарма ми витрачаємо на нього майже 1/3 свого життя. Щоб бути здоровими, мати багато енергії щодня, потрібно висипатися.


Цінність і користь сну

Потреба у сні та фази сну

Добова потреба у сні є індивідуальною і вродженою особливістю. Дітям потрібно набагато більше сну, ніж дорослим. Деякі діти сплять до 22 годин на добу. Діти старшого віку та підлітки повинні спати близько 9 годин. У дорослих оптимальний час – 7-8 годин.

  Трапляється, що незважаючи на багато годин, витрачених на сон, вранці ми відчуваємо «млявість», а іноді з нас б’є енергія, якщо проспали лише кілька годин. Як це сталося? Під час сну організм проходить певні фази, порушення яких може негативно позначитися на функціонуванні людини протягом дня.

Щоденна активність людини пов'язана з високою частотою коливань мозкових хвиль, яка знижується безпосередньо перед засипанням. Тоді людина відчуває себе розслабленою та сонною. Так організм готується до входу в першу фазу сну. Його початок супроводжується гіпнагогами, тобто незв'язаними фрагментами образів і голосів, які є повідомленням про втрату свідомості. Коли це відбувається, ви занурюєтеся в легкий сон, характерний для другої фази.

Коли мозок сповільнюється, кров'яний тиск падає, дихання стає регулярним, а м'язи розслабляються, це ознака того, що ви вступили в третю, перехідну фазу сну. Тоді тіло занурюється в глибокий сон і найбільше відпочиває. Такий стан триває до кінця четвертої фази, і якщо в цей момент нам щось заважає спати, то вранці ми про це не згадаємо. У першому циклі глибокий сон триває 60 хвилин, але чим ближче до ранкового світла, тим його час коротший.

Після проходження всього циклу процес повторюється у зворотному порядку, але замість першої фази відбувається REM (Rapid Eye Movement), який отримав свою назву завдяки швидкому руху очей під час його тривалості. Повернення до легкого сну найчастіше відбувається через 90 хвилин після засипання, а потім з'являються сни, які ми пам'ятаємо після пробудження.

Через циклічність стадій сну найефективнішим вважається сон, кратний 90 хвилинам. Коли ми прокидаємося через 4,5 години, 6 годин або 7,5 годин, ми не перериваємо цикл сну і відчуваємо бадьорість.


Як сон впливає на здоров'я?

 • Сон – це стан спокою психіки. Це стан релаксації для тіла, а також для діяльності мозку, оскільки вночі розум впорядковує та зберігає інформацію. Сон дозволяє записувати спогади та знання, тому ви досягнете кращих результатів у навчанні, якщо будете спати безпосередньо після нього.

 • Сон запобігає ожирінню. Порушений режим сну викликає гормональні зміни, які стимулюють апетит. Всього після двох безсонних ночей відбувається значне порушення рівня гормонів і підвищення апетиту. Люди, які страждають безсонням, рідше готують собі їжу та частіше їдять фаст фуд та частіше хворіють на серцево-судинні захворювання і гіпертонію.

 • Переривчастий, неспокійний сон сприяє розвитку діабету.

 • Нестача сну знижує вашу здатність концентруватися та підвищує ризик автомобільних аварій. Після 17 годин без сну людина поводиться так, ніби у неї в крові 0,5% алкоголю.

 • Дрімота після обіду (не менше трьох разів на тиждень по півгодини) позитивно впливає на роботу серця і знижує ризик смерті від ішемічної хвороби серця на 37%.

 • Хронічні проблеми зі сном можуть викликати симптоми депресії та тривоги. Це стосується не лише безсоння, але й частих пробуджень вночі і труднощів із засипанням.

 • Порушення сну також негативно впливає на емоційний стан і розумову працездатність.

 • Сон підвищує ефективність імунної системи. Під час сну організм ефективніше бореться з вірусними та бактеріальними інфекціями.

 • Секреція гормонів залежить від ритму сну – деякі гормони виділяються лише під час сну (гормон росту), а виробництво інших під час сну значно падає (наприклад, гормону стресу).

 • Під час сну наш організм відпочиває. Заспокоюється серцевий ритм, нормалізується тиск, дихання стає рівним і глибоким, очі відпочивають.

 • Наша шкіра також відпочиває під час сну, завдяки чому люди, які добре сплять, мають гарний колір обличчя. Це результат дуже динамічного процесу оновлення тканин – завдяки гормону росту, який виробляється під час сну, вони діляться в 10 разів швидше, ніж протягом дня. Сон покращує кровопостачання та здатність виводити токсини. Сон – найкраща косметика!


Причини порушення сну

Причин проблем зі сном може бути багато: від генетичних схильностей, частої зміни часових поясів, неправильної гігієни сну, вживання речовин і до наслідків більш серйозних захворювань. Причиною порушення сну також можуть бути гормональні розлади та стресс. У деяких випадках не обійтись без допомоги кваліфікованих лікарів, а є сфери, про які ми можемо подбати самостійно.

 • Алкоголь. Організм реагує на речовини, які ми в нього вводимо. А перед сном найкраще просто залишити його в спокої. Алкоголь, а особливо його надлишок, не сприяє повноцінному сну.

 • Дефіцит мелатоніну. Мелатонін - це гормон, який регулюється світлом і впливає на організм людини. Світло в контексті сну називають добовим синхронізатором. Отже, чим пропорційніше і ритмічніше присутність цього синхронізатора, тим краще для сну.

 • Ліки. Необхідно бути обережними з ліками, які приймаєте. Зокрема із обережністю слід ставитися до діуретиків і препаратів на основі кофеїну або інших стимуляторів.


Що допоможе відновити та нормалізувати сон?

Перше, що ми можемо зробити самостійно – забезпечити організму постійний ритм життя. Вставайте і лягайте спати щодня в один і той же час, активно проводьте свій день, їжте останній раз принаймні за 3 години до сну та подбайте про своє спальне місце. Якщо є можливість, спите з трохи відчиненним вікном. Тоді циркуляція повітря буде кращою. Температура у вашій спальні повинна бути приблизно на 2-3 °C нижчою, ніж у вітальні, і повинна бути приблизно 17-19 °C. Це забезпечить здоровий і відновлюючий відпочинок.

Якщо ці прості речі не допомагають, зверніться по допомогу до фахівців центру Amospring. До ваших послуг:

 • капсула Natural Adjuster – дозволяє створити умови, що максимально сприяють оздоровчим процесам в організмі для загально фізіологічної та психоемоційної реабілітації, оздоровлення організму, косметологічної корекції, приємного та корисного відпочинку. Після курсу сеансів відбувається нормалізація сну, зняття стресу, зменшення, чи повне усунення проявів депресій (зокрема сезонних).

 • БІОПТРОН: кольоро- та світлотерапія. Це метод, який використовує баланс кольору та світла та збільшує нашу енергію для того, щоб тримати наш розум, тіло та душу у стані здоров'я, відчуття легкості буття та гармонії. Колір – це коливання світлових хвиль, які можуть послабити чи посилити нашу енергію. Кольоротерапія не може замінити традиційне медичне лікування будь-якої патології, але якщо вам потрібно відновити баланс тіла та душі, кольоротерапія стане ефективним лікувальним методом;

 • антистресс-система Braintronics, під час неінвазивного масажу, допоможе тим, хто страждає на хронічну втому та потерпає від великої кількості стресів. За 10-15 сеансів ви звільнитеся від хронічної втоми та зможете перебувати в усвідомленому стані протягом 21 хвилини, доки триває програма. Це дасть вам неймовірно швидке відновлення сил.


Щоб отримати більше інформації щодо процедур та попереднього запису, зателефонуйте нам за номером телефону, який Ви можете бачити на сайті у розділі Зв'язок: https://www.amospring.com/contacts

А ще пам’ятайте, що останні хвилини перед сном визначають якість вашого сну, а також те, що ви відчуваєте, коли прокидаєтеся. Намагайтеся думати про приємне, мріяти і уявляти своє щастя!

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page